Szpilki

Wystawa tygodnika satyrycznego wydawanego w Polsce od roku 1935 do 1994. Założone z inicjatywy Zygmunta Mitznera, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. W okresie między wojennym ośmieszało sanację oraz faszyzm, natomiast po II wojnie światowej przeciwników ustroju komunistycznego, co za tym idzie kapitalizm. Szpilki nie tylko reagowały na bieżące wydarzenia, ale także ilustrowały mentalność i sposób myślenia Polaków, wyśmiewały w sposób groteskowy, obnażając przywary, bawiły kolejne pokolenia za pomocą karykatur, rysunków, felietonów, wierszy, aforyzmów i opowiadań. Z tygodnikiem od samego początku współpracowali czołowi polscy artyści zarówno z dziedziny literatury, jak i sztuk plastycznych m.in. Maja Berezowska, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Ha-Ga, Waldemar Świerzy, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Jerzy Urban, Stanisław Tym, Edward Lutczyn, Sławomir Mrożek, Maria Czubaszek, Andrzej Mleczko, Tomasz Jura. Jednak nie tak łatwo było dostać się na łamy Szpilek, a ktoś, kogo regularnie publikowano w branży satyrycznej miał już ugruntowaną pozycję. Czasopismo było swoistego rodzaju trampoliną dla młodych twórców. Wielu cenionych artystów plastyków, literatów i satyryków debiutowało właśnie w Szpilkach, chociażby Jan Lenica, czy Jerzy Fisak. Magazyn przez ponad pięćdziesiąt lat tryskał humorem i kuł satyrą, będąc czołowym polskim pismem satyrycznym. Jego kres nastąpił na początku ostatniej dekady XX wieku. Obecnie periodyk ma status kolekcjonerski, a jego pozycja w historii polskiej prasy przybrała miano kultu. Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Do dyspozycji gości oddajemy kilkadziesiąt egzemplarzy tygodnika.
Kurator: Bartłomiej Kozłowski

Wernisaż: 12. 03. 2021 r. godz. 19:00 – 23:00

Ekspozycja: 12.02.2021r – 11.04.2021 r.
Oprowadzanie kuratorskie w każdą środę 18:00 – 20:00

Ze względu na konieczność dostosowania się do wymogów związanych z sytuacją epidemiologiczną, bardzo prosimy o informację o planowanym przybyciu: stowarzyszeniemelina@gmail.com,

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Organizator: Stowarzyszenie Melina