Thessaloniki – Kawa i Śmieci

Zapraszamy na zwycięską wystawę V gliwickiego przeglądu artystycznego G.PART – 8 grudnia 2017 r. godz. 19:30, Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice
Jakub Kajdaniuk: Thessaloniki – Kawa i Śmieci

Street photography jest formą fotografii bardzo osobistą, emocjonalną czasem nawet poetycką. Przedstawia życie miasta, jego mieszkańców i architekturę, ale w odróżnieniu od obiektywnej fotografii dokumentalnej jest to ujęcie subiektywne – zinterpretowane przez fotografa-obserwatora. Jest to opowieść snuta przez osobę fotografującą czasami nieco ironiczna, czasami nostalgiczna, czasami bardzo dosłowna i wulgarna. Fotograf wkracza dyskretnie w prywatne życie mieszkańców i robi im zdjęcia bez zaprzątania ich uwagi. Kluczowe w street photofraphy są szczęście i spostrzegawczość, muszą być jednak oparte na solidnym warsztacie fotograficznym.

Oglądając fotografie Jakuba Kajdaniuk, na moment możemy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, z jego punktu widzenia. Pokazuje nam codzienne, zwykłe miejsca/sytuacje, ale ogniskuje naszą uwagę na elementach których zazwyczaj nie dostrzegamy.

Wykonane przez niego zdjęcia nie tylko zaciekawiają i snują opowieść, ale prezentują profesjonalizm i umiejętności techniczne. Kadry i ujęcia wybrane są z pełną świadomością. Przestrzeń miasta i elementy architektury nie konkurują o pierwszeństwo z jej mieszkańcami, wspólnie stanowią spójną kompozycję. Fotografując szybko uciekające kadry, dba o estetykę i kompozycję ujęć. Geometria miasta, linie budynków i ulic wciągają odbiorce w centrum wydarzeń. Fotograf nie ogranicza się do szczegółu, odważnie pokazuje piękne, pełne kadry. Ulice tętnią życiem, a architektura jest tłem pełnym linii, form i kolorów.

Fotografie Jakuba to sceny z życia miasta ukazane w sposób inteligentny i dowcipny.

(tekst: Małgorzata Pogrzeba)

projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice