Próba powrotu okaże się niemożliwa

Zapraszamy na zwycięską wystawę V gliwickiego przeglądu artystycznego G.PART – 10 listopada 2017 r. godz. 19:30, Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice

„Próba powrotu okaże się niemożliwa” – Marta Czarnecka

Spostrzeżone zdarzenie nigdy nie pozostaje w pamięci takie samo, ale stale ulega zniekształceniu, zmianie, która zwykle dzieje się poza nami, poza naszą świadomością. Wszystkie zdarzenia z przeszłości są nomadyczne, nieustannie wchodzą ze sobą w grę, istnieją w ścisłej relacji z teraźniejszością i przyszłością, oraz podlegają wciąż na nowo re-definicji i nadbudowaniu. Kiedy zaczynamy odbierać rzeczywistość, zawsze będzie to bardzo subiektywny punkt widzenia, nie ma miejsca na obiektywizm. Sposób odbioru zależeć będzie od wrażliwości naszej percepcji, zebranych doświadczeń, informacji i jeszcze wielu innych czynników. Jeśli to, jak pamiętamy zdarzenie jest uwarunkowane specyfiką naszego subiektywnego odbioru oraz upływającym czasem, który jeszcze ciągle wprowadza dodatkową deformację, to można mówić o wielu interpretacjach tego samego zdarzenia. Właściwie każda wersja jest na swój sposób równoprawna i prawdziwa dla danego punktu w czasie, stąd powstają nowe, równoległe światy, alternatywne wersje wydarzeń. Właśnie o takich odmiennych rzeczywistościach opowiadam w swojej pracy artystycznej. Wykorzystując fragmenty minionych zdarzeń buduję zupełnie nową narrację, swoją własną opowieść, a może po prostu inny język wydarzeń. To próba zanurzenia się w proces zniekształcania rzeczywistości, który nieprzerwanie dokonuje się od nowa, a także szukanie własnej prawdy w strukturze wspomnień.

Marta Czarnecka (ur. 1991) Artystka sztuk wizualnych. Ukończyła z wyróżnieniem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni.

Wybrane nagrody
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego, Triennale Grafiki Polskiej 2015, Nagroda BWA w Bydgoszczy, Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT – Promocje 2015, 25. OPMM, III nagroda Angelus – I Przegląd Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”,Nagroda BPSC za najlepszy dyplom z Malarstwa, Nagroda Równorzędna – XXII Ogólnopolski konkurs sztuki im. Vincenta Van Gogha, Nagroda Prezydenta Bytomia – XV Festiwal Sztuki Wysokiej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wstęp wolny
Wystawa czynna po wcześniejszym kontakcie telefonicznych (692 211 569) do 23 listopada 2017 r.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice