Pełnia Przekroju

Plac przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Czas ekspozycji: 23.09.2022 – 2.10.2022

Plakat bywa dziełem sztuki zachęcającym do obcowania z innymi dziełami sztuki.
Pełnia przekroju to wystawa plakatów autorstwa Moniki Starowicz, Joanny Ambroz, Jakuba Zasady oraz Artura Szczyrbowskiego, a wspólnym mianownikiem prezentowanych dzieł jest stworzenie ich w celu promocji ekspozycji pod kuratelą Bartłomieja Kozłowskiego organizowanych lub współorganizowanych przez Stowarzyszenie Melina na przestrzeni ostatnich lat.

Monika Starowicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni plakatu prof. Romana Kalarusa na katowickiej ASP. Zajmuje się sztuką plakatu, grafiką, rysunkiem, ilustracją i collage. Brała udział w wielu wystawach i przeglądach plakatu w kraju (m.in. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Biennale Plakatu Polskiego) i zagranicą. Ma również na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych, na których zwykle prezentuje autorskie plakaty o tematyce kulturalnej lub rysunki i ilustracje. Najważniejszą bohaterką jej prac jest kobieta. To kobieta oczekująca, zakochana, kobieta-wiedźma, bogini, pełna uczuć i emocji.

Artur Szczyrbowski – artysta młodego pokolenia, twórca plakatów. Wychowanek profesora Romana Kalarusa. W obecnej dobie, czasach grafiki cyfrowej twórczość autora wystawy zasługuje na specjalną uwagę, albowiem odrzuca on środki powszechnie stosowane, teoretycznie ułatwiające proces twórczy będąc wiernym tradycyjnym metodom. Artur w swoich projektach nie używa komputera, wybiera ołówek i farby co jest aktualnie niebywałą rzadkością, oddając tym samym hołd tradycji. W prezentowanej twórczości można dostrzec inspiracje zarówno „Polską Szkołą Plakatu”, jak i mającym silną pozycję na świecie plakatem japońskim.

Joanna Ambroz – autorka książek, projektantka graficzna specjalizująca się w tworzeniu publikacji, plakatów i malarskich ilustracji. Zajmuję się totalnym podejściem do tworzenia książki – zaczyna od badań tematu, tworzy tekst, ilustracje a następnie projekt graficzny. Intryguje ją symbolika oraz metafora, z której często korzysta w swoich pracach. Jej dyplom licencjacki Cięcie — włosy ludu polskiego został wydany w 2000 egzemplarzy przez Wydawnictwo Bosz. Prace Joanny Ambroz były publikowane i wystawiane we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji oraz Polsce i w takich mediach jak: Radio Trójka, Radio Czwórka, Radio24, Gazeta Wyborcza, G’rls Room.

Jakub Zasada (ur. 1985) ukończył Studium Kształcenia Bibliotekarzy i Animatorów Kultury SKiBA, Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza oraz polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem ponad 200 plakatów, przede wszystkim do filmów niezależnych oraz wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, a także lokalnych i społecznych inicjatyw. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. z Wrocławską Galerią Polskiego Plakatu, Dydo Poster Gallery oraz wieloma instytucjami kultury, a także organizacjami pozarządowymi. Inicjator Dolnośląskiej Giełdy Fonograficznej, którą prowadził w latach 2013-2018. Współzałożyciel grupy filmowej Hafciarka, działającej na pograniczu sztuki wideo i filmu. Aktualnie udziela się zespole Zdrój, który jest częścią muzycznego kolektywu Salka CRK. (wcześniej Barłóg, Jan Chrzciciel). Mieszka i pracuje na Księżu Małym we Wrocławiu.

Bartłomiej Kozłowski
Gliwiczanin. Obserwator kultury, stały bywalec wydarzeń i miejsc związanych ze sztuką. Wielbiciel i przyjaciel lokalnych artystów. Człowiek wielu zainteresowań – fan muzyki jazzowej, sztuki plakatu oraz koszykówki. Członek Stowarzyszenia Cała Naprzód. Od 2015 r. związany ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Kultury Melina, w którym angażuje się w projekty kulturalne, m.in. ArtNoc – gliwicką noc otwartych galerii, G.PART – gliwicki przegląd artystyczny, a także prowadzi działalność kuratorską. Dzięki jego zaangażowaniu i niebywałej pasji powstały m.in. wystawy: Jakub Zasada – Wystawa Plakatów (styczeń 2022) Szpilki – Tygodnik Satyryczny(marzec/kwiecień 2021), Filip Ciślak – Wystawa kaligrafii i plakatu (listopad/grudzień 2020), 12 Plakatów Wielkich Mistrzów (październik 2020), Artur Szczyrbowski – The Biut (marzec 2020), Joanna Ambroz – Plakat Społeczny oraz kilka obrażających osoby radykalne (listopad/grudzień 2019), TY i JA – wystawa miesięcznika. (wrzesień/październik 2019), Kaja Renkas – Plakaty (czerwiec 2019), Monika Starowicz – Kobiety (czerwiec 2018), Stefan Lechwar – Stefan na Melinie (czerwiec 2016).

Projekt realizowany w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej

Organizator: Stowarzyszenie Melina