CZESKI FESTIWAL2015

Zapraszamy na trzecią już edycję Festiwalu prezentującego kulturę i sztukę naszych południowych sąsiadów 🙂
12108156_1004955329561080_2718488762151351294_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM
23, 24, 25 października 2015

Czeski Twórca
WERNISAŻ WYSTAWY MEZZOCYFRA

Piatek / 23.10.2015, godz.19:00 / Galeria Melina, ul. Częstochowska 16 / autorzy: Iva Krupicová, Marek Sibinský / wstęp wolny

Podczas wystawy zaprezentujemy prace, których autorami są czescy artyści: Marek Sibinský i Iva KrupicováMarek Sibinský (ur. 1974)
Od 1998 roku pracuje jako pedagog w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Od 2007 roku również jako prodziekan. W swojej twórczości zajmuje się grafiką, malarstwem oraz stosowaniem eksperymentalnych podejść w grafice. Marek Sibinský opracowuje swe tematy w cyklach tematycznych. Oprócz aktualnej refleksji obecnych czasów łączy zainteresowanie najnowszymi technologiami druku – chodzi przede wszystkim o technikę sitodruku i możliwości druku cyfrowego a później technikę eksperymentalną, która pracuje z różnymi formami nadruku, który autor dalej rozwija i bada kolejne możliwości rozwiązania, jakie pojawiają się podczas procesu tworzenia. Marek Sibinský intensywnie zastanawia się nad problemem komunikacji międzyludzkiej za pomocą nowych mediów i stara się w związku z tematyką swej twórczości artykułować co jest sensem informacji, które w codziennym zamieszaniu atakują człowieka ze wszystkich stron, z różnych obszarów i z różnym poziomem jakości. Urządzał samodzielne wystawy w Hranicach na Morawie, Czeskim Cieszynie, Opawie, Warszawie, Bielsko-Białej i Ostrawie. Od 1995 roku brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i prezentacji twórczosci graficznej (w Czechach: Praga, Ostrawa, Opava, Hawierzow i zagranicą: Polska, Włochy, Slowakia, Niemcy).

IVA KRUPICOVÁ (ur. 1987)
Ukończyła studia z zakresu grafiki komputerowej w Centralnej Szkole Sztuki i Projektowania w Brnie oraz z zakresu projektowania książek na Uniwersytecie w Ostrawie. Od 2012 roku pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W 2013r. zdobyła główną nagrodę w kategorii ilustracji książkowej – Typografia – dla autora książki – Zabijačka, Fenomén kniha w Brnie.

Czeskie Smaki
DEGUSTACJA MORAWSKICH WIN LANYCH I SERÓW

Piątek / 23.10.2015, godz. 20:00 / Morawskie Sklepy, ul. Górnych Wałów 22 / rezerwacja miejsc: tel. 32 307 02 86

PIWNO SVIJANY I NAKŁADANY HERMELIN

Piatek, Sobota, Niedziela / 23,24,25.10.2015, godz. 16:00-22:00 /
Bo Grill&Restaurant, Plebańska 5 /

Kuchnia czeska to prawdziwe bogactwo smaków, ale również ważny element czeskiej kultury. Podczas Czeskiego Festiwalu będzie można spróbować czeskich specjałów.

Czeski Język
„CZESZCZYZNA” Niekonwencjonalny wykład o języku czeskim

Sobota / 24.10.2015, godz. 11:00 / Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4 / prowadzenie: Słowiańskie Centrum Językowe / rezerwacja miejsc: stowarzyszeniemelina@gmail.com

Trochę historii, muzyka, łamańce językowe, zapożyczenia, konkursy i rozrywkowe testy. Dla początkujących i zaawansowanych. Prowadzenie: Słowiańskie Centrum Językowe

 

Czeski Teatr
SPEKTAKL CZYTAGRAMY  „Zupełny Kafka” Bohumil Hrabal

Sobota / 24.10.2015, godz. 19:00 / Centrum Organizacji Kulturalnych, ul. Studzienna 6/ adaptacja, reżyseria i dźwięk Piotr Łyczkowski / wstęp wolny

„Potem przejechał tramwaj z kilkoma wisielcami, którzy wiszą za ręce, jakiś
przechodzień upadł i chciał podpalić bruk. Nad miastem stoi teraz rozkraczony niewidzialny byk i dostrzegalne jest tylko różowe jądro.”
Czytagramy, czyli słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością tym razem zaprezentują adaptację opowiadania Bohumila Hrabala „Zupełny Kafka” o pewnym pracowniku magazynu zabawek, który snując się ulicami Pragi, ulega retrospekcjom przyprawionym surrealistycznymi wizjami. Wizje te przedstawi Adam Bauman, a surrealistyczną muzyką całości dopełni twórca Czytagramów i autor adaptacji Piotr Łyczkowski. Przewidziane są elementy improwizacji z wykorzystaniem możliwości zastanych w miejscu przedstawienia. Spektakl w języku polskim.

Czeski Film
PROJEKCJA FILMU KLAUNI

Niedziela / 25.10.2015, godz. 15:45 / Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3 / reżyseria: Viktor Tauš / bilety  (rezerwacja: tel.: +32 231-56-99; e-mail: kasa@amok.gliwice.pl)

Świetnie przyjęta (8 nominacji do Czeskich Lwów), rasowa czeska komedia, którą wypełniają ciepły humor i powaga. Ceniony w swej ojczyźnie reżyser żartuje z problemów starości, z kultu celebrytów czy wreszcie z przywar rodaków, czym zaskarbia sobie sympatię widzów i krytyków, również w Polsce. W branży klaunów nie ma lekko! Wiedzą o tym Oskar, Max i Victor, którzy niegdyś, jeszcze w czasach komunizmu, byli u szczytu popularności. Ich błazeństwa bawiły młodych i starszych, a poczucie humoru trafiało do większej części widowni. Niestety, ich kariera załamała się w wyniku idiotycznej kłótni. Panowie unieśli się dumą i odwrócili od siebie, zaprzepaszczając szansę na dalszy rozwój. Przez trzydzieści lat, które minęły od tego wydarzenia, zdążył nawet upaść komunizm, a ich konflikt wciąż trzymał się mocno. Ale kiedy, już w wolnych Czechach, ich ścieżki ponownie się przecinają, mężczyźni zaczynają przypominać sobie, jak wyglądało ich życie w okresie prosperity.

dramat/komedia, 2013, reż. Viktor Tauš, obsada: Didier Flamand, Oldrich Kaiser, Jiri Labus, Julie Ferrier, polskie napisy

ZAPRASZAMY!

oragnizator: Stowarzyszenie Melina

projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Facebook.com/CzeskiFestiwal
tło facebook czeski