Czeski Festiwal 2014

Druga już edycja Festiwalu, który w niestereotypowy sposób przedstawia kulturę i sztukę naszych południowych sąsiadów. W tym roku zapraszamy serdecznie na następujące wydarzenia:

czeski festiwal 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Czeski Design

wystawa/ piątek/ 10.10.2014 godz. 14:00-18:00/ Galeria Melina/ ul. Częstochowska 16
Przegląd dokonań czeskich projektantów.

wykład/ niedziela/ 12.10.2014 godz. 13:30/ Galeria Melina, ul. Częstochowska 16
Trochę o szkle, trochę o typografii, trochę o identyfikacjach wizualnych.

warsztaty typograficzne dla dzieci i młodzieży/ niedziela/ 12.10.2014 godz. 14:30/ Galeria Melina, ul. Częstochowska 16/ rezerwacja miejsc: tel.692 211 569

cz5

 

 

 

 

 

 

cz2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Czeski Teatr

Czytagramy Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność/ sobota/ 11.10.2014 godz. 18:30/ Centrum Organizacji Kulturalnych ul. Studzienna 6/ wstęp wolny

Czytagramy to słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością przez duet aktor i muzyk-dźwiękowiec. Ich twórcą jest wychowany za teatralnymi kulisami Piotr Łyczkowski: ilustrator, fotograf i muzyk-kompozytor, działający w muzycznym i teatralnym nurcie offowym. Do Czytagramów zaprasza aktorów o wybitnie radiowych głosach i niezwykłej umiejętności prowadzenia narracji.

Czytagramy regularnie działają od połowy 2012 r. Gościły m. in. na festiwalach: Literacki Sopot, Książki Słuchanej w Szczecinie, BigBook i Czarna Offca w Warszawie oraz scenach kameralnych i instytucjach kulturalnych Warszawy, Sopotu i Gdańska, niezmiennie oczarowując swoich widzów-słuchaczy wciągającym w klimat opowieści wykonawstwem.

Tym razem Czytagramy przedstawią własną adaptację „Zbyt głośnej samotności” Bohumila Hrabala. Przeniesiemy się do składu makulatury, gdzie zepchnięty na margines życia społecznego wyrafinowany erudyta prasuje makulaturę, jednocześnie ratując arcydzieła światowej literatury przeznaczone przez cenzurę na przemiał. Opowieść na poły prawdziwa, będąca doświadczeniem samego autora. Całość trwa ok. 50 min i odbywa się w półmroku. Warto więc naostrzyć ucho, a oczom dać odpocząć.

W roli czytającego wystąpi Adam Bauman, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, scenarzysta, reżyser słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Zadebiutował w 1981 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Grał m.in. w warszawskich teatrach: Teatrze Nowym, Powszechnym, Polskim i Teatrze na Woli. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych oraz ponad setkę dubbingowych. Adaptacja, realizacja, muzyka i dźwięk oraz wstęp – Piotr Łyczkowski.

Czytagramy posiadają patronat Czeskiego Centrum.

Zapraszamy na stronę: www.czytagramy.pl

Koordynatorka: Hanna Usarewicz-Sacher

cz4

 

 

 

 

 

 

 

 


Czeska Muzyka

koncert zespołu Grajcar/ piątek/ 10.10.2014 godz. 20:00/ Bo Grill&Restaurant
ul. Plebańska 5

Zespół powstał w 2000 roku i od tego czasu wykonuje setki wydarzeń w różnych okolicznościach. W 2004 roku zespół rozpoczął ciągłą współpracę z popularnym czeskim piosenkarzem Petr Bende, z którym zespół wykonuje teraz głównie świąteczne trasy koncertowe i wiele innych wydarzeń w ciągu roku. Zespół cymbałowy Grajcar gra tradycyjne pieśni, jak również aktualne popularne piosenki, oferuje słuchaczom kilka rodzajów programów: tradycyjne, tradycyjne taneczne, muzyki współczesnej lub performance z Petr Bende. Zespół występuje około 100 razy rocznie, głównie w Republice Czeskiej, ale także można posłuchać ich za granicę, zwłaszcza na Słowacji, w Polsce, Niemczech i Austrii.

cz3

 

 

 

 

 

 

 

 


Czeskie Smaki

degustacja/ piątek/ 10.10.2014 godz. 18:00/ Morawskie Sklepy ul. Górnych Wałów 22/ rezerwacja miejsc: tel. 323070286

Podczas degustacji będzie można spróbować 6 gatunków win lanych. Wina lane pochodzące z Moraw Południowych, a dokładnie z Velkych Bilovic są winami młodymi bez dodatku siarczyn, które zachwycają swoją lekkością i świeżością. Wina lane produkowane są z winogron z własnych upraw małych rodzinnych winiarstw na Morawach. Dodatkowo na degustacji będzie można spróbować również morawskiego sera Gran Moravia, który jest twardym serem produkowanym z mleka krowiego, dojrzewającym 12 miesięcy. Degustacja jest bezpłatna, prosimy o rezerwacje miejsc pod numerem 32 307 02 86.

 

degustacja/ sobota/ 11.10.2014 godz.16:30 – 19:00/ Pub Koneser
ul. Plebańska 9

Każdy będzie mógł zdegustować 5 beczkowych piw z Czech. Każde piwo będzie reprezentowało odmienny styl i będzie pochodziło z mało znanych czeskich browarów, o których będziemy odpowiadać podczas degustacji.


wykład o (prawdziwym) języku czeskim/ niedziela/ 12.10.2014/ Galeria Melina

Bytka albo nebytka? Wykład o (prawdziwym) języku czeskim.
Czy Czesi zdrabniają wszystkie słowa?
O czym jest czeski hymn narodowy?
Czy Czesi mówią po staropolsku?
Jak naprawdę jest po czesku „parasolka”, „wiewiórka” i „ogórek konserwowy”?
No i… skąd się wzięły Pepiki?

Dla większości Polaków język czeski brzmi po prostu zabawnie. Podczas wykładu weźmiemy na warsztat rozmaite kawały i stereotypy, obalimy stare mity i odsłonimy piękno wraz z nieprzebranym bogactwem języka czeskiego. Wykład poprowadzi Hanna Usarewicz-Sacher – redaktorka i publicystka, z zamiłowania tłumaczka i czechofilka.

cz1

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice