CZESKI FESTIWAL 2017

 

 

 

 

 

PROGRAM:

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny – uwaga! na niektóre obowiązuje rezerwacja miejsc.

CZESKI TWÓRCA – wystawa twórczości Milana Fiala,
24-26 listopada, Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice, wernisaż: 24 listopada godz. 20:00, wstęp wolny

Artysta Milan Fiala zainteresowania sztukami pięknymi wyniósł z domu rodzinnego. Malować zaczął w szkole podstawowej, umiejętności manualne – jak mówi – odziedziczył w genach po dziadku rzeźbiarzu i ciotce – malarce z Wiednia. Uczył się w pracowni Jana Václava Sládeka (1909 – 1992), wybitnego malarza, grafika i pisarza. W latach osiemdziesiątych był członkiem Klubu Młodych Przyjaciół Sztuk Pięknych (Klubu mladých výtvarníků w Ostravě), który w czasach komunistycznych (pomimo represji )skupiał artystów niezależnych. W 1988 otrzymał od Czechosłowackiego Komitetu Narodowego tytuł –profesjonalnego, niezależnego artysty. (tł.„wolna noga”)

Maluje surrealistyczne obrazy naznaczone nutą poetycką związaną z Jego osobistymi przeżyciami i zainteresowaniami. Na pytanie co stanowi jego inspirację artystyczną, odpowiada… „To, że przede wszystkim istnieję( žiju),a to oznacza – radość, która jest potrzebna, jak również ból, który jest potrzebny, aby zrozumieć… Istnieję, to znaczy …Szukam ! ”.. Niezwykła, ekspresyjna kolorystyka jego obrazów wciąga w świat baśniowy pełny symbolicznych odniesień do ludzkiej egzystencji, niepokoju, cierpienia, wielkich namiętności, który pochłania… Artysta o swoich obrazach mówi;.. „że każdy z nich jest dla niego pojedynkiem, każdy obraz to narodziny…” I to daje się zauważyć na obrazach – jak nieprzenikniona więź łączy artystę z jego dziełem..

W swojej twórczości Milan Fiala nie ukrywa fascynacji artyzmem Salvadora Dali i Leonarda da Vinci. Stosuje własną technikę malowania, olej na desce i płótnie, malarstwo z lazurą (barva + živica), którą wykonuje palcami. Technika jak mówi, zaczerpnięta została od mistrza Leonarda.

Obecnie pracuje nad nowym cyklem obrazów poświęconych twórczości Marka Grechuty. Na wystawie zostanie zaprezentowany pierwszy obraz z tego cyklu, tak więc nie zabraknie też akcentu polskiego. Osobnym rozdziałem w twórczości Milana Fiali zajmuje ilustracja i grafika książkowa.

Jego obrazy znajdują się muzeach i w prywatnych zbiorach w Europie: Polsce, Słowacji ,Czechach, Francji, Niemczech, Turcji w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Serdecznie zapraszam na pełną estetycznych emocji wystawę wszechstronnie utalentowanego Człowieka z Morawy z polską fantazją.

Opracowała Ewa Alicja Liszka
red. Jolanta Zaczkowska

Wystawy:
W Czechach : Ostrawa, Nový Jičín, Studénka, Kopřivnice, Týn n. Vltava, Ołomuniec, Uherské Hradiště.
– od 2004 do 2016 roku cyklicznie w „TV Club” w Ostrawie, (CZ.)
– 2004 – 2005 roku w „KD w Boguminie”, (CZ.)
– 2006 r. na zamku w Ledči n. Sázavou, (CZ.)
– 2009 r. Clermont – Ferrand i i Paryž (F.)
– 2010 r. Słavonice i Ostrawa, (CZ.)
– 2011 r. na zamku Šilheřovice, (CZ.)
– 2011 r. na Staroměstském náměstí w Praze, (CZ.)
– 2016 r. w Hradci Králové,(CZ.)

Książki: wydawnictwo MONTANEX Lýdie Romanská – Básně(Baśnie), Václav Fiala – Sundej si zahovněné boty(Zdejmij buty), Pavel Gryga – Ve stínu modrých hor(W cieniu niebieskich gór), Miloš Navrátil – Olivier Messiaen.

www.behance.net/fialapictures


CZESKI TEATR – spektakl lalkowy dla dzieci „Pasibrzuch” z Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.
25 listopada, godz. 12:00, Stacja Artystyczna Rynek, ul. Rynek 4-5, Gliwice, wstęp wolny

Współczesna adaptacja klasycznej czeskiej bajki Karla Jaromíra Erbena „Otesánek”, której dokonał reżyser Pavel Ondruch. Scenografię i lalki przygotowała Edita Kurková.

Pasibrzuch, Pavel Ondruch
Trzeba jeść, żeby być dużym i zdrowym. Ale bez przesady. Opowieść o pewnym dziecku, któremu wydawało się, że jest mądrzejsze niż rodzice. I zjadło mamę, tatę, dziewczynkę z koniczyną, wieśniaka z sianem… Nie obawiajcie się, was nie zje.

występują: Jan Szymanik, Marian Mazur, Jolanta Polok, Lena Pešák
scenografia i lalki: Edita Kurková, muzyka: Zbigniew Siwek, przekład: Lena Pešák

 

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI

25 listopada, godz. 14:30 Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice, rezerwacja miejsc: stowarzyszeniemelina@gmail.com
Warsztaty plastyczne dla dzieci na których poznamy bohaterów czeskich bajek 🙂 (możliwość udziału wraz z opiekunem)

CZESKI JĘZYK – Czeski quiz

25 listopada, godz. 18:00, wstęp wolny

W luźnej atmosferze drużyny zmierzą się z pytaniami z różnych dziedzin, związanych z Czechami. O czym, oprócz dzbanka, śpiewała Helena Vondrackova? Jaki kolor miał czerwony samolot Krecika? Przygotujcie się na wyjątkowy quiz wiedzy o wszystkim co czeskie, okraszony czeskim poczuciem humoru. Zbierzcie drużynę i zgłoście się do udziału.

Prowadzenie: Katarzyna Kowińska

 

CZESKA KUCHNIA – warsztaty kulinarne z degustacją czeskich produktów,
26 listopada, godz. 12:00, Kuchnia Społeczna, ul. Zubrzyckiego, Gliwice, rezerwacja miejsc: stowarzyszeniemelina@gmail.com
tematem przewodnim będzie kuchnia Czeska. Po prelekcji, na której uczestnicy zostaną zapoznani z charakterystyką i historią kuchni Czeskiej uczestnicy przygotują popularne dania tej kuchni.
Na oczach uczestników kucharz będzie przygotowywał potrawy kuchni Czeskiej z wykorzystaniem tradycyjnych składników. W trakcie pokazu kulinarnego uczestnicy zapoznają się z popularnymi daniami kuchni Czeskiej i będą degustować przygotowywane potrawy.

Prowadzenie: Paweł Magiera

 

 

CZESKI FILM – Pokaz „Czeska filmówka”
26 listopada, godz. 17:00 Galeria Melina, ul. Częstochowska 16, Gliwice, rezerwacja miejsc: stowarzyszeniemelina@gmail.com

Wydziały Filmowe na całym świecie niezmiennie stanowią kuźnie artystów, reżyserów i animatorów – lepszych lub gorszych. Sprawdźmy, jak to wygląda za naszą południową granicą. W tym roku będziemy mieli okazję gościć w Gliwicach zestaw wybranych czeskich krótkich metraży stworzonych przez studentów i absolwentów filmowych uczelni w Czechach. Jak wszyscy pamiętamy, jedną z najlepszych uczelni filmowych w Europie, FAMU, kończyli również Polacy, m.in. Agnieszka Holland.

Prowadzenie: Aleksandra Aleksander

 

Zapraszamy serdecznie 🙂

 

organizator: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju kultury Melina,
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice